180MXG1200MEFCSN22X60
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922470
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
180MXG1200MEFCSN22X60 PDF
Type Description
Series:MXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:180 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.09 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.635 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):2.441" (62.00mm)