50TXW180MEFC6.3X40
VIGOR # :
922485
Description
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
50TXW180MEFC6.3X40 PDF
Type Description
Series:TXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:710 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.42 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)