400TXW180MEFC18X45
VIGOR # :
922496
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
400TXW180MEFC18X45 PDF
Type Description
Series:TXW
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.56 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.870" (47.50mm)