10YXG2200MEFCT810X28
VIGOR # :
922537
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
10YXG2200MEFCT810X28 PDF
Type Description
Series:YXG
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.337 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.91 A @ 100 kHz
Impedance:31 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)