35ZT220M10X16
VIGOR # :
922565
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
35ZT220M10X16 PDF
Type Description
Series:ZT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:500.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.43 A @ 100 kHz
Impedance:50 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)