250LEX1.8MEFC6.3X11
VIGOR # :
922566
Description
CAP ALUM 1.8UF 20% 250V RADIAL
DataSheet
250LEX1.8MEFC6.3X11 PDF
Type Description
Series:LEX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1.8 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:33 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)