400HXG120MEFC25X25
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922569
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
400HXG120MEFC25X25 PDF
Type Description
Series:HXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.31 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.834 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)