400BXW56MEFR18X20
VIGOR # :
922587
Description
CAP ALUM 56UF 20% 400V T/H
DataSheet
400BXW56MEFR18X20 PDF
Part Status:Active
Capacitance:56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:520 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.3 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)