10ZLH6800MEFC16X25
VIGOR # :
922592
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
10ZLH6800MEFC16X25 PDF
Type Description
Series:ZLH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.541 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.63 A @ 100 kHz
Impedance:13 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)