25VXG10000MEFCSN30X30
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922593
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
25VXG10000MEFCSN30X30 PDF
Type Description
Series:VXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.38 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.737 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)