35LSQ150000MEFC64X99
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922613
Description
CAP ALUM 150000UF 20% 35V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
35LSQ150000MEFC64X99 PDF
Type Description
Series:LSQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:14.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:15.768 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.110" (28.20mm)
Size / Dimension:2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max):4.016" (102.00mm)