25ZLJ1500MG412.5X20
VIGOR # :
922656
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
25ZLJ1500MG412.5X20 PDF
Type Description
Series:ZLJ
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.56 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.6 A @ 100 kHz
Impedance:25 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)