35JEV47M6.3X8
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922800
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
35JEV47M6.3X8 PDF
Type Description
Series:JEV
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency:105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:157.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)