100ZL270MEFC16X25
VIGOR # :
922810
Description
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
100ZL270MEFC16X25 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:800 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.6 A @ 100 kHz
Impedance:53 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)