63YXG330MEFCG412.5X25
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922829
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
63YXG330MEFCG412.5X25 PDF
Type Description
Series:YXG
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:431.2 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:784 mA @ 100 kHz
Impedance:120 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)