450UFG1000MBN45X60
VIGOR # :
922877
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP
DataSheet
450UFG1000MBN45X60 PDF
Type Description
Series:UFG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.38 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.532 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):2.441" (62.00mm)