6.3YXG6800MEFCGC18X20
VIGOR # :
922883
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
DataSheet
6.3YXG6800MEFCGC18X20 PDF
Type Description
Series:YXG
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.002 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.86 A @ 100 kHz
Impedance:26 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)