63ZL470MEFCG412.5X30
VIGOR # :
922888
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
63ZL470MEFCG412.5X30 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.238 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:39 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)