420MXK330MEFCSN30X30
VIGOR # :
922916
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
DataSheet
420MXK330MEFCSN30X30 PDF
Type Description
Series:MXK
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.226 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)