6.3ZLQ10000MEFC16X20
VIGOR # :
923019
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V T/H
DataSheet
6.3ZLQ10000MEFC16X20 PDF
Type Description
Series:ZLQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.45 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.5 A @ 100 kHz
Impedance:14 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)