16TRV2200M16X16.5
VIGOR # :
923022
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
DataSheet
16TRV2200M16X16.5 PDF
Type Description
Series:TRV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:870 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.45 A @ 100 kHz
Impedance:66 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)