63ZLJ120MT810X12.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923026
Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
63ZLJ120MT810X12.5 PDF
Type Description
Series:ZLJ
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:495 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:110 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)