16TWL22MEFC5X11
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923059
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
16TWL22MEFC5X11 PDF
Type Description
Series:TWL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:70 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:105 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)