8AX200MEFC6.3X7
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923073
Description
CAP ALUM 200UF 20% 8V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
8AX200MEFC6.3X7 PDF
Type Description
Series:AX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:8 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:130 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.335" (8.50mm)