475MXH220MEFCSN30X35
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923095
Description
CAP ALUM 220UF 20% 475V SNAP
DataSheet
475MXH220MEFCSN30X35 PDF
Type Description
Series:MXH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:475 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.36 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.904 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)