35TGV1000M18X16.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923130
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
35TGV1000M18X16.5 PDF
Type Description
Series:TGV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):64mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:780 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.3 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size:0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)