50TXW390MEFC8X40
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923138
Description
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50TXW390MEFC8X40 PDF
Type Description
Series:TXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.227 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.23 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)