400MXH150MEFCSN22X30
VIGOR # :
923203
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
DataSheet
400MXH150MEFCSN22X30 PDF
Type Description
Series:MXH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.08 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.512 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)