80ZLH33MEFCTA6.3X11
VIGOR # :
923212
Description
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL
DataSheet
80ZLH33MEFCTA6.3X11 PDF
Type Description
Series:ZLH
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:112.14 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:570 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)