100YXJ33MTA8X11.5
VIGOR # :
923214
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
100YXJ33MTA8X11.5 PDF
Type Description
Series:YXJ
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:254.1 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:462 mA @ 100 kHz
Impedance:360 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)