200LEX18MEFC10X12.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923241
Description
CAP ALUM 18UF 20% 200V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
200LEX18MEFC10X12.5 PDF
Type Description
Series:LEX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:18 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:113 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:214 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)