VE-471M1HTR-1316S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
923258
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VE-471M1HTR-1316S PDF
Type Description
Series:VE
Package:Tape & Reel (TR)Strip
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:740 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size:0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)