50TWL2.2MEFC5X11
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923278
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50TWL2.2MEFC5X11 PDF
Type Description
Series:TWL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:23 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:34.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)