450BXW47MEFR14.5X30
VIGOR # :
923406
Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V T/H
DataSheet
450BXW47MEFR14.5X30 PDF
Type Description
Series:BXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:515 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.288 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)