63MXG15000MEFCSN35X50
VIGOR # :
923469
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SNAP
DataSheet
63MXG15000MEFCSN35X50 PDF
Type Description
Series:MXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.0375 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)