35ZLS1500MEFC12.5X30
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923470
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
35ZLS1500MEFC12.5X30 PDF
Type Description
Series:ZLS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.07 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.45 A @ 100 kHz
Impedance:13 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)