80ZLH270MEFCG412.5X20
VIGOR # :
923471
Description
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL
DataSheet
80ZLH270MEFCG412.5X20 PDF
Type Description
Series:ZLH
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:715 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:85 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
B41858C8477M000
B41858C8477M000
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
450PK4.7MEFC10X12.5
450PK4.7MEFC10X12.5
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
80ZLH270MEFCG412.5X20
80ZLH270MEFCG412.5X20
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL