RXW471M1EBK-1016S
VIGOR # :
935423
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
RXW471M1EBK-1016S PDF
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:1.05 A @ 100 kHz
Impedance:68 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)