VE-4R7M1HTR-0405S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
939003
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VE-4R7M1HTR-0405S PDF
Type Description
Series:VE
Package:Tape & Reel (TR)Strip
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:20 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)