VUJ101M1HTR-1313S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
940526
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VUJ101M1HTR-1313S PDF
Type Description
Series:VUJ
Package:Tape & Reel (TR)Strip
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:420 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size:0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)