VZH222M1CTR-1616S
VIGOR # :
945117
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
DataSheet
VZH222M1CTR-1616S PDF
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:1.26 A @ 100 kHz
Impedance:54 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)