VE-222M1VTR-1621S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
948275
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VE-222M1VTR-1621S PDF
Type Description
Series:VE
Package:Tape & Reel (TR)Strip
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)