VZH331M1CTR-1008S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
955993
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VZH331M1CTR-1008S PDF
Type Description
Series:VZH
Package:Tape & Reel (TR)Strip
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:450 mA @ 100 kHz
Impedance:170 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)