RXK222M1HBK-1836S
VIGOR # :
960606
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
RXK222M1HBK-1836S PDF
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.349 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.61 A @ 100 kHz
Impedance:23 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)