RZW471M1HBK-1320S
VIGOR # :
960685
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
RZW471M1HBK-1320S PDF
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:1.66 A @ 100 kHz
Impedance:590 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)