RXW222M1EBK-1335S
VIGOR # :
960863
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
RXW222M1EBK-1335S PDF
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2.51 A @ 100 kHz
Impedance:22 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)