200A103KCA50XT
Manufacturer
American Technical Ceramics
VIGOR # :
Description
CAP CER 10000PF 50V BX 0505
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
200A103KCA50XT PDF
Type Description
Series:ATC 200A
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:BX
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Ratings:-
Applications:Bypass, Decoupling
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0505 (1313 Metric)
Size / Dimension:0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)