1206E152K501KHT
Manufacturer
NOVACAP
VIGOR # :
Description
CAP CER 1500PF 500V 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
1206E152K501KHT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1500 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:High Temperature
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.064" (1.63mm)