2520B102K502NT
Manufacturer
NOVACAP
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 5KV X7R 2520
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
2520B102K502NT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:5000V (5kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2520 (6450 Metric)
Size / Dimension:0.250" L x 0.200" W (6.35mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.180" (4.57mm)