4540N222J602LE
Manufacturer
NOVACAP
VIGOR # :
Description
CAP CER 2200PF 6KV C0G/NP0 RAD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
4540N222J602LE PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:6000V (6kV)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.598" L x 0.402" W (15.20mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):0.676" (17.18mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.480" (12.20mm)